See voida on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "pahoinvoida"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "pahoinvoiva"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "voima"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "voiminen"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "vointi"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "voipa"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "voiva"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "voipua"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "voittaa"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*voidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *voidak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*woje-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *woje-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *voidak, from Proto-Uralic *woje-.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "62/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "voisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei voitaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voikoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voikaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voikoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön voitako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "voinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "voinet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "voinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei voitane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "voiva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voitava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voidakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "voidaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "voidaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voidaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "voidessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voitaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voidessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "voidessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "voidessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voidessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voimaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "voiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voimassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voimaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "voimaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "voimaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voimaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voimaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "voida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "voida",
"name": "fi-verb"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "intransitive"
},
"expansion": "(intransitive)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "voi",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-voida"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
6,
18
]
],
"english": "to do what one can, to do one's best",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tehdä voitavansa",
"translation": "to do what one can, to do one's best",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
10
]
],
"english": "I couldn't help laughing.",
"text": "En voinut olla nauramatta.",
"translation": "I couldn't help laughing.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can, to be able to, to be capable"
],
"id": "en-voida-fi-verb-ohSqOtja",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able to",
"be able to"
],
[
"be",
"be"
],
[
"capable",
"capable"
]
],
"raw_glosses": [
"can, to be able to, to be capable [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "kyetä"
},
{
"word": "pystyä"
},
{
"word": "saattaa"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 26 8 26 7 17 11",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 23 11 23 8 19 8",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 30 7 30 5 19 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
18
]
],
"english": "The stand/rack may fall over.",
"text": "Teline voi kaatua.",
"translation": "The stand/rack may fall over.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can, may, might, to be possible"
],
"id": "en-voida-fi-verb-LYgTpyx~",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"may",
"may"
],
[
"might",
"might"
],
[
"be",
"be"
],
[
"possible",
"possible"
]
],
"raw_glosses": [
"can, may, might, to be possible [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "saattaa"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 23 11 23 8 19 8",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
8
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "Could you please help me?",
"text": "Voisitko auttaa minua?",
"translation": "Could you please help me?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
7
]
],
"english": "I could run if I wanted.",
"text": "Voisin juosta, jos haluaisin.",
"translation": "I could run if I wanted.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"could"
],
"id": "en-voida-fi-verb-DgMelUpD",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"could",
"could"
]
],
"raw_glosses": [
"(in the conditional mood) could [with first infinitive]"
],
"raw_tags": [
"in the conditional mood"
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 26 8 26 7 17 11",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 23 11 23 8 19 8",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 30 7 30 5 19 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "May I open the window?",
"text": "Voinko avata ikkunan?",
"translation": "May I open the window?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"may, to be allowed (to), to be permitted (to)"
],
"id": "en-voida-fi-verb-vEifSHcH",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"may",
"may"
],
[
"allow",
"allow"
],
[
"permit",
"permit"
]
],
"raw_glosses": [
"(see usage notes) may, to be allowed (to), to be permitted (to) [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "saada"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "Can I ask something like this?",
"text": "Voiko tälläistä kysyä?",
"translation": "Can I ask something like this?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
18,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
17
]
],
"english": "Its effect should not be underestimated.",
"text": "Sen vaikutusta ei voi vähätellä.",
"translation": "Its effect should not be underestimated.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
28,
31
],
[
53,
56
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
8,
14
]
],
"english": "Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled.",
"text": "Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.",
"translation": "Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can, to be acceptable, appropriate or justified (to); (with negative) should, must (not)"
],
"id": "en-voida-fi-verb-58uoLWP8",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"acceptable",
"acceptable"
],
[
"appropriate",
"appropriate"
],
[
"justified",
"justified"
],
[
"should",
"should"
],
[
"must",
"must"
]
],
"raw_glosses": [
"can, to be acceptable, appropriate or justified (to); (with negative) should, must (not) [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "sopia"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 26 8 26 7 17 11",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 23 11 23 8 19 8",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 30 7 30 5 19 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
13
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
7
],
[
19,
22
],
[
27,
32
]
],
"english": "How are you? / How are you doing?",
"text": "Kuinka voitte?",
"translation": "How are you? / How are you doing?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
8,
15
]
],
"english": "I'm not feeling too well.",
"text": "En voi kovin hyvin.",
"translation": "I'm not feeling too well.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to be, feel, do, fare (to enquire or talk about wellbeing)"
],
"id": "en-voida-fi-verb-m3Ftfy11",
"links": [
[
"be",
"be"
],
[
"feel",
"feel"
],
[
"do",
"do"
],
[
"fare",
"fare"
]
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 26 8 26 7 17 11",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
17,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
8
],
[
11,
13
],
[
47,
49
]
],
"english": "What can I do about it? [What am I supposed to do about it?]",
"text": "Minkä minä sille voin?",
"translation": "What can I do about it? [What am I supposed to do about it?]",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
10
]
],
"english": "I can't do anything else either. / I have no other option.",
"text": "En voi muutakaan.",
"translation": "I can't do anything else either. / I have no other option.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can do [with allative ‘about’] (be able to influence)"
],
"id": "en-voida-fi-verb-W78yYGby",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "all<t:about>"
},
"expansion": "[with allative ‘about’]",
"extra_data": {
"words": [
"allative",
"‘about’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"do",
"do"
]
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋoi̯dɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋo̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oidɑ"
}
],
"word": "voida"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "frp",
"2": "adj",
"altform": "1",
"g": "f-s"
},
"expansion": "voida f sg",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "frp",
"2": "odph"
},
"expansion": "(Old Dauphinois)",
"name": "tlb"
}
],
"lang": "Franco-Provençal",
"lang_code": "frp",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "empty",
"word": "vouedo"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Franco-Provençal entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Old Dauphinois",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Old Franco-Provençal",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of vouedo (“empty”)"
],
"id": "en-voida-frp-adj-ou-zPGp9",
"links": [
[
"vouedo",
"vouedo#Franco-Provençal"
],
[
"empty",
"empty"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"feminine",
"singular"
]
}
],
"word": "voida"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lud",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*voidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *voidak",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *voidak.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "lud-conj/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "I-1/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed ole voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olgoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olgoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldah voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olda voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "en voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olin voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "emme voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidih",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldih voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oldu voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voižin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oližin voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voižid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oližid voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voižimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oližimme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voižitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "oližitte voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidaiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidaiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldaiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oldaiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuižin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olnuižin voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuižid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olnuižid voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuižimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olnuižimme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voinuižitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olnuižitte voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidanuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidanuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldanuiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oldanuiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ala voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voigah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "algah voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voigam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "algam voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voigat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "algat voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidagah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "aldagah voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voined",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "liened voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed liene voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienou voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme liekoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liekoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidaneh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lietah voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liekoi voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voij",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voidav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"inessive",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"essive",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"illative",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"inessive",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimaspiä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimal",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lud",
"2": "verb"
},
"expansion": "voida",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ludian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to can, to be able to"
],
"id": "en-voida-lud-verb-L4FiQrB7",
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able",
"be able"
]
]
}
],
"word": "voida"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*voidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *voidak",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *voidak.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vep-conj-voida",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voib",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voigha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voim",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voim",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voigam",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voigat",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidas",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voigha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voind",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "voigoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voinugoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voigoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "voižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "voinen",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "voižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voined",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voineb",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voinuižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voinem",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "voižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinuižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "voižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voineba",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "voinuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "voine",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "voida",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "voides",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "voimas",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"potential"
]
},
{
"form": "voiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"instructive",
"present"
]
},
{
"form": "voimha",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"potential"
]
},
{
"form": "voimaspäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"participle",
"potential"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voimal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"potential"
]
},
{
"form": "voinu",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "voimat",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"potential"
]
},
{
"form": "voidud",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "verbs",
"cat2": "",
"head": ""
},
"expansion": "voida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "voida",
"name": "vep-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "vep-conj-voida"
}
],
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Veps entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"can, to be able"
],
"id": "en-voida-vep-verb-5609cfEg",
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able",
"be able"
]
]
}
],
"word": "voida"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish intransitive verbs",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verbs",
"Finnish voida-type verbs",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oidɑ",
"Rhymes:Finnish/oidɑ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "pahoinvoida"
},
{
"word": "pahoinvoiva"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "voima"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "voiminen"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "vointi"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "voipa"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "voiva"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "voipua"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "voittaa"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*voidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *voidak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*woje-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *woje-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *voidak, from Proto-Uralic *woje-.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "62/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "voisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei voitaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voikoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voikaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voikoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt voiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön voitako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "voinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "voinet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "voinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene voineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei voitane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "voiva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voitava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voidakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "voidaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "voidaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voidaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "voitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "voidessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voitaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voidessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "voidessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "voidessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voidessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voimaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "voiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voimassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voitaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voimaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "voimaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "voimaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voimaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "voimaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "voida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "voida",
"name": "fi-verb"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "intransitive"
},
"expansion": "(intransitive)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "voi",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-voida"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with collocations",
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
6,
18
]
],
"english": "to do what one can, to do one's best",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tehdä voitavansa",
"translation": "to do what one can, to do one's best",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
10
]
],
"english": "I couldn't help laughing.",
"text": "En voinut olla nauramatta.",
"translation": "I couldn't help laughing.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can, to be able to, to be capable"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able to",
"be able to"
],
[
"be",
"be"
],
[
"capable",
"capable"
]
],
"raw_glosses": [
"can, to be able to, to be capable [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "kyetä"
},
{
"word": "pystyä"
},
{
"word": "saattaa"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
18
]
],
"english": "The stand/rack may fall over.",
"text": "Teline voi kaatua.",
"translation": "The stand/rack may fall over.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can, may, might, to be possible"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"may",
"may"
],
[
"might",
"might"
],
[
"be",
"be"
],
[
"possible",
"possible"
]
],
"raw_glosses": [
"can, may, might, to be possible [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "saattaa"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
8
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "Could you please help me?",
"text": "Voisitko auttaa minua?",
"translation": "Could you please help me?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
7
]
],
"english": "I could run if I wanted.",
"text": "Voisin juosta, jos haluaisin.",
"translation": "I could run if I wanted.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"could"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"could",
"could"
]
],
"raw_glosses": [
"(in the conditional mood) could [with first infinitive]"
],
"raw_tags": [
"in the conditional mood"
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "May I open the window?",
"text": "Voinko avata ikkunan?",
"translation": "May I open the window?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"may, to be allowed (to), to be permitted (to)"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"may",
"may"
],
[
"allow",
"allow"
],
[
"permit",
"permit"
]
],
"raw_glosses": [
"(see usage notes) may, to be allowed (to), to be permitted (to) [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "saada"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "Can I ask something like this?",
"text": "Voiko tälläistä kysyä?",
"translation": "Can I ask something like this?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
18,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
17
]
],
"english": "Its effect should not be underestimated.",
"text": "Sen vaikutusta ei voi vähätellä.",
"translation": "Its effect should not be underestimated.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
28,
31
],
[
53,
56
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
8,
14
]
],
"english": "Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled.",
"text": "Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.",
"translation": "Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can, to be acceptable, appropriate or justified (to); (with negative) should, must (not)"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1"
},
"expansion": "[with first infinitive]",
"extra_data": {
"tags": [
"infinitive-i"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"acceptable",
"acceptable"
],
[
"appropriate",
"appropriate"
],
[
"justified",
"justified"
],
[
"should",
"should"
],
[
"must",
"must"
]
],
"raw_glosses": [
"can, to be acceptable, appropriate or justified (to); (with negative) should, must (not) [with first infinitive]"
],
"synonyms": [
{
"word": "sopia"
}
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
13
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
7
],
[
19,
22
],
[
27,
32
]
],
"english": "How are you? / How are you doing?",
"text": "Kuinka voitte?",
"translation": "How are you? / How are you doing?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
8,
15
]
],
"english": "I'm not feeling too well.",
"text": "En voi kovin hyvin.",
"translation": "I'm not feeling too well.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to be, feel, do, fare (to enquire or talk about wellbeing)"
],
"links": [
[
"be",
"be"
],
[
"feel",
"feel"
],
[
"do",
"do"
],
[
"fare",
"fare"
]
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
17,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
8
],
[
11,
13
],
[
47,
49
]
],
"english": "What can I do about it? [What am I supposed to do about it?]",
"text": "Minkä minä sille voin?",
"translation": "What can I do about it? [What am I supposed to do about it?]",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
10
]
],
"english": "I can't do anything else either. / I have no other option.",
"text": "En voi muutakaan.",
"translation": "I can't do anything else either. / I have no other option.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"can do [with allative ‘about’] (be able to influence)"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "all<t:about>"
},
"expansion": "[with allative ‘about’]",
"extra_data": {
"words": [
"allative",
"‘about’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"do",
"do"
]
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋoi̯dɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋo̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oidɑ"
}
],
"word": "voida"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "frp",
"2": "adj",
"altform": "1",
"g": "f-s"
},
"expansion": "voida f sg",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "frp",
"2": "odph"
},
"expansion": "(Old Dauphinois)",
"name": "tlb"
}
],
"lang": "Franco-Provençal",
"lang_code": "frp",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "empty",
"word": "vouedo"
}
],
"categories": [
"Franco-Provençal alternative forms",
"Franco-Provençal entries with incorrect language header",
"Old Dauphinois",
"Old Franco-Provençal",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative form of vouedo (“empty”)"
],
"links": [
[
"vouedo",
"vouedo#Franco-Provençal"
],
[
"empty",
"empty"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"feminine",
"singular"
]
}
],
"word": "voida"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lud",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*voidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *voidak",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *voidak.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "lud-conj/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "I-1/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed ole voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olgoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olgoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldah voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olda voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "en voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olin voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "emme voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olnu voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidih",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldih voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oldu voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voižin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oližin voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voižid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oližid voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voižimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oližimme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voižitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "oližitte voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette oliž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidaiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidaiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldaiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oldaiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuižin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olnuižin voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuižid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olnuižid voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuižimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olnuižimme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "voinuižitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voinuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olnuižitte voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olnuiž voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidanuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidanuiž",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oldanuiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oldanuiž voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ala voi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voigah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "algah voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voigam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "algam voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voigat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "algat voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidagah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "aldagah voigoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voined",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "liened voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed liene voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienou voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme liekoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette voine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liekoi voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidaneh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei voidane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lietah voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liekoi voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voij",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voidav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"inessive",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voinu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "voidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"essive",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"illative",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"inessive",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimaspiä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimal",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
},
{
"form": "voimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"error-unrecognized-form",
"infinitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lud",
"2": "verb"
},
"expansion": "voida",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Ludian entries with incorrect language header",
"Ludian lemmas",
"Ludian terms derived from Proto-Finnic",
"Ludian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ludian verbs",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to can, to be able to"
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able",
"be able"
]
]
}
],
"word": "voida"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*voidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *voidak",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *voidak.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vep-conj-voida",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "void",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voib",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voigha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voim",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voim",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voigam",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voigat",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voidas",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voigha",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voind",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "voigoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voinugoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voigoi",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "voižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuižin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "voinen",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "voižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinuižid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voined",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voineb",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voinuižim",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voinem",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "voižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinuižit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "voižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voinuižiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voineba",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "voinuiži",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "voine",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "voida",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "voides",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "voimas",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"potential"
]
},
{
"form": "voiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"instructive",
"present"
]
},
{
"form": "voimha",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"potential"
]
},
{
"form": "voimaspäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"participle",
"potential"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voimal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"potential"
]
},
{
"form": "voinu",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "voimat",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"potential"
]
},
{
"form": "voidud",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "verbs",
"cat2": "",
"head": ""
},
"expansion": "voida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "voida",
"name": "vep-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "vep-conj-voida"
}
],
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Veps entries with incorrect language header",
"Veps lemmas",
"Veps terms derived from Proto-Finnic",
"Veps terms inherited from Proto-Finnic",
"Veps verbs",
"Veps voida-type verbs"
],
"glosses": [
"can, to be able"
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able",
"be able"
]
]
}
],
"word": "voida"
}
Download raw JSONL data for voida meaning in All languages combined (52.8kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"voida"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'I' base_tags={'dummy-reset-headers', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'II' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'II' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'III' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'III' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'III' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'III' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: voida/Ludian 'III' base_tags={'dummy-reset-headers', 'error-unrecognized-form', 'infinitive'}",
"path": [
"voida"
],
"section": "Ludian",
"subsection": "verb",
"title": "voida",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.